ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Родното земеделско производство замира

Повдигна се въпросът защитен ли е българският потребител

Чуждите вериги налагат монопол над родните продукти

Буквално преди броени дни, гръмна случаят с отровните полски гъби, от които пострадаха няколко човека. Партидата бързо беше изтеглена, а гъбите дадени за експертиза, но проблемът не отшумява. На заседание днес се събраха четирима родни производителя – Илиана Димитрова – Председател на Съюза на гъбопроизводителите в България; Камелия Парашкевова – член на УС на СГБ за Северозападна България, производител на гъби гр. Плевен; Станислав Манолов – член на СГБ, производител на гъби гр. Хасково и Стефан Вълков – член на СГБ, Производител на гъби, район гр. Пловдив. Четиримата повдигнаха много въпроси, важни както за родната индустрия, така и за потребителите, в лицето на обикновения гражданин.

Първи е проблемът с отровните гъби. Професионалистите обясняват, че култивираната гъба няма как да е отровна, освен ако не е третирана с пестициди. Разликата, обаче, между полската и българската печурка е в годността. Българската трае до седем дни, а полската цели 14. Това не я прави отровна, но я прави стара и не свежа. От болницата, в която са настанени потърпевшите се съмняват отравянето да е от самите гъби, затова предстои изследване за откриване на причината.

Тази новина оказа много лошо влияние на пазара и върху българския продукт, сподели Камелия Парашкевова. Поради нея се получава спад в търсенето от страна на купувачите, от страх да не ги сполети същата съдба. Но от друга страна поръчките от веригите за родна реколта са се увеличили двойно. Производителите не се радват на този успех, защото той ще е моментен, а се разкри, че реалността е коренно различна.

Оказва се, че държавата изобщо не подкрепя, нито поощрява родното гъбопроизводителство. При подписване на договорите при влизане на чужди вериги, не ги задължават да се продава процент родно производство, както се прави по закон в Европа. 80% от всички плодове и зеленчуци са вносни, като само 20% остават за български продукти. 20% печурки се равняват на приблизително 2 тона. В същото време, гъбите, които влизат в България са последно качество. Те са с диаметър 5+, когато най-добрите са с диаметър от 3 до 5. Въпреки това във веригите магазини в наложен монопол и клиентът е лишен от избор.

Министерството не ни обръща внимание, защото сме много малки и сме много малко.  Контролът в нашата страна липсва изцяло. Нашият сектор живее в абсурдна ситуация. Регистрирани сме като селскостопанско производство, а не ни признават нито като зеленчук, нито като плод. От агенцията по храните ни третират така, все едно произвеждаме колбаси, продължават да споделят мъката си производителите, които са на прага на оцеляването.

Този отказ за финансиране, както и неразрешение да се участва в Евро проекти е леко казано странен. В другите държави подобни ситуации няма. Там земеделците получават субсидии, в училищата и институтите се преподава отглеждане на култивирана печурка. В България такава практика липсва.  Има едва 60 члена в съюза, а производителите в цялата страна не достигат дори хиляда. Набляга се единствено на външния внос. Причината да влиза толкова много полска гъба у нас е ембаргото на Русия върху търговията им. Вярно е, че полската технология за 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина